KLARINETISTA NA SVATBU

O "retro" KLARINETISTOVI

Za rozvoj muzikálnosti a lásku k hudbě vděčím kromě genů především svojí mamince, která mi v raném dětství na mateřské dovolené zpívala a zpívala, zatímco já poslouchal a poslouchal… O něco později jsem ji začal doprovázet hrou na vařečku, kterou posléze nahradila plastová trumpetka. V pěti letech jsem začal chodit do ZUŠky na flétničku, kterou jsem poté, co mi vyrostly druhé přední zuby, vyměnil za klarinet, kterému jsem zůstal věrný dodnes. Jako člověku je mi velmi blízká atmosféra 30. let, a to nejen v hudbě, ale také v architektuře a životním stylu včetně důrazu na galantnost a společenské chování. Možná právě proto jsem velkým fanouškem Ondřeje Havelky a mezi mé nejoblíbenější knihy patří Saturnin známý také díky své filmové adaptaci. Nedbalou eleganci se snažím převtělit i do svých vystoupení. Pokud mi to počasí a vzdálenost od místa svatby dovolí, rád přijíždím stylově oblečen na cyklo veteránovi po mém pradědečkovi – možná proto o mně můj kamarád a DJ SHIRAK v jedné osobě Pavel Šír někdy mluví jako o „RETRO“ klarinetistovi.

 

Proč právě klarinet?

V rodině hudebních nástrojů je klarinet vlastně takovým „mladíkem s rašícím knírem“. Prototyp předchůdce dnešního klarinetu totiž sestrojil norimberský nástrojař J. Ch. Denner až relativně nedávno, kolem roku 1690.  I přes svoje mládí však našel po sérii technických zdokonalení rychlé uplatnění napříč hudebními žánry a orchestry. Málokterý hudební nástroj má totiž schopnost vyloudit hřejivý zvukomalebný tón, který dokáže vyjádřit širokou škálu emocí tak věrohodně jako právě klarinet – od nakažlivé veselosti a hravosti na jedné straně až po melancholický smutek a tesknotu na straně druhé. A zřejmě právě pro svůj plný a hutný melodický tón se stal rychle součástí všech hudebních těles - od filharmonických a dechových orchestrů přes jazz a swingbandy až po tradiční lidovou cimbálovku.

REPERTOÁR

Převážnou část mého repertoáru tvoří celosvětově známé skladby, které byly pečlivě vybrány tak, aby dokázaly na Vaší svatbě navodit tu pravou svatební atmosféru. Romantické love songy prokládám evergreeny „od Bacha po Vlacha“, mimo jiné nestárnoucími melodiemi Elvise Preslyho, hity The Beatles, muzikálovými klenoty z pera Andrew Lloyd Webbera, swingovkami a tradicionály. Pomalejší romantické série prokládám rychlejšími
a temperamentnějšími skladbami. Má sólová vystoupení doprovází profesionální orchestrální audiobackgroundy – jedná se tedy o kombinaci vystoupení živého muzikanta za doprovodu reprodukované hudby v profesionálním aranžmá.
Krátkou audioukázku z mého vystoupení si můžete stáhnout a následně poslechnout zde.